تبلیغات
میثاق با ولایت - عدالت‏خواهى ، شعار محورى مهدویت
عدالت‏خواهى ، شعار محورى مهدویت


امام زمان (عج) ، مظهر عدل خداوند

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند: مظهر عدل پروردگار ، امام زمان (عجل الله تعالى فرجه) است و مى‏دانیم كه بزرگ‏ترین خصوصیت امام زمان ( ارواحنا فداه ) - كه در دعاها و زیارات و روایات آمده است - عدالت مى‏باشد: « یملأ الله به الأرض قسطا و عدلا» .(1)

عدالت فراگیر، برجسته‏ترین شعار مهدویت :مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) میفرمایند:برجسته‏ترین شعار مهدویت عبارت است از عدالت. مثلا در دعاى ندبه وقتى شروع به بیان و شمارش صفات آن بزرگوار مى‏كنیم، بعد از نسبت او به پدران بزرگوار و خاندان مطهرش، اولین جمله‏اى كه ذكر مى‏كنیم، این است : «أین المعد لقطع دابر الظلمه أین المنتظر لاقامة الامت و العوج أین المرتجى لازالة الجور و العدوان»

یعنى دل بشریت مى‏تپد تا آن نجات‏بخش بیاید و ستم را ریشه‏كن كند؛ بناى ظلم را - كه در تاریخ بشر ، از زمان‏هاى گذشته همواره وجود داشته و امروز هم با شدت وجود دارد - ویران كند و ستمگران را سر جاى خود بنشاند. این اولین درخواست منتظران مهدى از ظهور آن بزرگوار است. یا در زیارت آل یاسین وقتى خصوصیات آن بزرگوار را ذكر مى‏كنید، یكى از برجسته‏ترین آن‏ها این است كه «الذى یملا الارض عدلا و قسطا كما ملئت جورا و ظلما» (3) . انتظار این است كه او همه‏ى عالم - نه یك نقطه - را سرشار از عدالت كند و قسط را در همه جا مستقر نماید. (4)

انتظار امام زمان (عج) یعنى انتظار اقامه‏ى عدل و قسط

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
تاریخ اسلام نشان داد كه اسلام به بركت همین احكام نورانى ، در یك دوره‏ى طولانى ، صاحب علم و صنعت در كل جهان بوده است. اما جهت همه‏ى این‏ها عدالت است. ثروت هست، اما باید عدالت در جامعه تضمین شود. براى عدالت، منتظر امام زمانیم. پیغمبران آمدند، همه هم براى اقامه‏ى قسط آمدند « لیقوم الناس بالقسط » . (5) این‏ها حرف‏هاى خیلى پرمعنایى است كه قرآن به ما گفته است، نهج‏البلاغه به ما گفته است و در روایات ائمه هم هست . این ، جهت را مشخص مى‏كند. قسط یعنى همین ؛ اگر جامعه برخوردار است ، همه باشند. نمى‏گوییم همه یكسان، چون یكسانى امكان ندارد. بالاخره تلاش‏ها، همت‏ها و قوت‏ها مختلف است. (6)

عدالت، زمینه‏ساز نیل به كمالات انسانى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
فورى‏ترین هدف تشكیل نظام اسلامى، استقرار عدالت اجتماعى و قسط اسلامى است. قیام پیامبران خدا و نزول كتاب و میزان الهى ، براى همین بود كه مردم از فشار ظلم و تبعیض و تحمیل نجات یافته، در سایه‏ى قسط و عدل زندگى كنند و در پرتو آن نظام عادلانه، به كمالات انسانى نایل آیند. (7)

لزوم قدرت در اجراى فراگیر عدالت در مهدویت

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
عدالتى كه ما در انتظار آن هستیم - عدالت حضرت مهدى (علیه‏السلام) كه مربوط به سطح جهان است - با موعظه و نصیحت به دست نمى‏آید ؛ یعنى مهدى موعود ملت‏ها نمى‏آید ستمگران عالم را نصیحت كند كه ظلم و زیاده‏طلبى و سلطه‏گرى و استثمار نكنند. با زبان نصیحت، عدالت در هیچ نقطه‏ى عالم مستقر نمى‏شود. استقرار عدالت ، چه در سطح جهانى - آن طور كه آن وارث انبیاء انجام خواهد داد - و چه در همه‏ى بخش‏هاى دنیا، احتیاج به این دارد كه مردمان عادل و انسان‏هاى صالح و عدالت‏طلب، قدرت را در دست داشته باشند و با زبان قدرت با زورگویان حرف بزنند. با كسانى كه سرمست قدرت ظالمانه هستند، نمى‏شود با زبان نصیحت حرف زد؛ با آن‏ها باید با زبان اقتدار صحبت كرد. آغاز دعوت پیغمبران الهى با زبان نصیحت است ، اما بعد از آن كه توانستند طرفداران خود را گرد آورند و تجهیز كنند، آن گاه به دشمنان توحید و دشمنان بشریت، با زبان قدرت حرف مى‏زدند. (8)

ظهور امام، پایان ظلم و بیدادگرى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
خدا به وسیله‏ى امام زمان، زمین را از دین خودش هم پر مى‏كند؛ اما آن چیزى كه در دعا و زیارت و روایت گفته مى‏شود، « یملا الارض به الدین، دین الحق » نیست - مگر در بعضى از جاها كه تعبیراتى هست - متعلق « یملأ» ، قسط و عدل، عدالت ، دادگرى و انصاف است . چرا ؟ چون بشر بیشتر از همه چیز، از ظلم و بیدادگرى رنج مى‏برد.(9)

ظهور عدالت، هدف نهایى ظهور

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
نظام اسلامى، نظام عدالت است. شما كه آرزومند و مشتاق ظهور خورشید مهدویت در آخرالزمان هستید و الان حدود هزار و دویست سال است كه ملت اسلام و شیعه در انتظار ظهور مهدى موعود ( عجل الله تعالى فرجه الشریف و جعلنا الله فداه ) است ، چه خصوصیتى براى آن بزرگوار ذكر مى‏كنید ؟ « الذى یملا الله به الارض قسطا و عدلا» (10) نمى‏گویید كه « یملا الله به الارض دینا» . این ، نكته‏ى خیلى مهمى است . چرا به این نكته توجه نمى‏كنیم ؟ اگر چه قسط و عدل متعلق به دین است ، اما هزار سال است كه امت اسلامى براى قسط و عدل دعا مى‏كند. این نظام اسلامى به وجود آمده است ؛ اولین كارش اجراى قسط و عدل است. (11)

عدالت‏خواهى ، عامل شادمانى از ولادت منجى

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
همه‏ى انسان‏هاى طول تاریخ ، نسبت به این پدیده‏ى عظیم و شگفت‏آور، احساس نیاز معنوى و قلبى كرده‏اند؛ چون تاریخ ، از اول تا امروز و از امروز تا لحظه‏ى طلوع آن خورشید جهان تاب، با ظلم و بدى و پلیدى آمیخته بوده است. همه‏ى كسانى كه از ظلمى رنج برده‏اند - چه آن‏هایى كه به خودشان ظلم شده است و رنج برده‏اند و چه آن‏هایى كه به ستم‏كشى دیگران نگاه كرده‏اند و رنج برده‏اند - با یاد ولادت این منجى عظیم تاریخ و بشر ، در دلشان امیدى به وجود مى‏آید. (12)

تأمین عدالت، هدف بزرگ قیام اولیاء

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) می فرمایند:
هدف بزرگ پیامبران و هدف قیام ولى‏عصر ( عجل الله تعالى فرجه الشریف ) تأمین عدالت اجتماعى است. (13)

پی نوشت ها:

1- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خجسته سالروز ولادت امام زمان (عج) 22/12/68
2- سید ابن طاووس ، الاقبال ، ص 297
3- شیخ صدوق ، كمال‏الدین ، ج 1، ص 287
4- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‏ى شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81
5- حدید (57) 25
6- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در مراسم تنفیذ حكم ریاست جمهورى حجت الاسلام « سید محمد خاتمى» 12/5/76
7- پیام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به مناسبت اولین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینى(ره ) ، 10/3/69
8- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نیمه‏ى شعبان در مصلاى تهران، 30/7/81
9- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خطبه‏هاى نماز جمعه‏ى تهران، 12/11/75
10- كفایة الاثر ، ص 89
11- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار با جمعى از فرماندهان و پرسنل نیروى انتظامى ، 25/4/76
12- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در جمع اقشار مختلف مردم در روز میلاد پربركت حضرت ولى‏عصر(عج) ، 17/10/74
13- بیانات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در دیدار با مسؤولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى ، در آستانه‏ى یازدهمین سالگرد پیروزى انقلاب اسلامى ایران، 9/11/68